Montaż rynien nie jest łatwym zadaniem i najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi. Jednak po uważnym przeczytaniu instrukcji producenta i przywiązaniu dużej uwagi do szczegółów, możemy spróbować zrobić to sami. Dowiedz się, jak prawidłowo przygotować się do montażu rynien.
Narzędzia niezbędne do montażu rynien
Wśród narzędzi, które są wymagane na każdym etapie montażu rynien, oprócz wyżej wymienionych drabin, znajduje się szereg innych akcesoriów, których dobór różni się nieznacznie w zależności od tego, czy chcemy zamontować rynny PCV, stalowe, lub na przykład system bez kapania.
Producenci oferują systemy rynnowe, takie jak stal Kropa i PVC, w sposób minimalizujący konieczność stosowania specjalistycznych narzędzi dekarskich – do montażu wystarczą podstawowe narzędzia. Potrzebujesz ołówka, poziomicy, liny treningowej i taśmy mierniczej. Bardziej zaawansowany sprzęt obejmuje śrubokręty, nożyce do blachy, młotki dekarskie oraz piły umożliwiające cięcie rynien. Jeśli instalujesz ukryty system rynnowy, będziesz potrzebować również otwornicy, wyrzynarki i piły tarczowej.
Montaż rynien – to warto wiedzieć
Zanim zamówimy system rynnowy, należy ustalić najkorzystniejszy sposób mocowania haków rynnowych oraz jaki rodzaj kupić. Dostępne są haki do mocowania do listew lub sztywnego poszycia od szczytu skarpy, haki do przykręcania do boków krokwi lub do okapu. To samo dotyczy wsporników rur spustowych. Montaż rynien zwykle rozpoczyna się przed pokryciem dachu. Zasady montażu mogą się nieznacznie różnić w zależności od konkretnego systemu rynnowego. Nieco inne zasady obowiązują przy montażu rynien ciągnionych. Ponadto rynny miedziane, cynkowo-tytanowe mają pewne specjalne wymagania.
Na koniec warto powtórzyć ostrzeżenie, które wszyscy producenci rynien powtarzają jak mantrę: nie łączyć elementów z różnych systemów rynnowych w jeden system.
Poziomica przyda się nie jedna. Żeby potem się nie okazało, że woda nie spływa prawidłowo po rynnach