Nadal jednym z najczęściej wybieranych pokryć dachowych pozostaje blachodachówka. Wynika to przede wszystkim z atrakcyjnej ceny w porównaniu do wielu innych materiałów budowlanych.
Blachodachówka – to powinieneś wiedzieć
Najczęściej wytwarzana jest z wyprofilowanej blachy stalowej, posiadającej dwustronne ocynkowanie wraz z podłogą lakierowaną. Bardzo ciekawie wyglądają tłoczone blachodachówki, które wiernie imitować mogą tradycyjną dachówkę z ceramiki. Jest to materiał tańszy oraz lżejszy aniżeli dachówka ceramiczna, lecz jednocześnie znacznie mniej trwały oraz posiadający gorsze właściwości akustyczne, co może być dokuczliwe podczas ulewnego deszczu. Trwałość blachodachówki uzależniona jest od grubości rdzenia stalowego. Minimalna grubość wraz z posypką wynosić może 0,4 mm. Natomiast w przypadku typu powlekanego jest to 0,5 mm.
Blachodachówka wraz z podłogą jest idealnym rozwiązaniem na strome dachy, których nachylenie wynosi poniżej 9 stopni. Z kolei blachodachówka z posypką mineralną najczęściej wykorzystywana jest na dachy o pochyleniu powyżej 12 stopni. Górną granicę stanowi z kolei kąt 90 stopni. Blachodachówka jest stosunkowo lekka, a dodatkowo wyróżnia się małą nasiąkliwością. Dzięki czemu pod wpływem wody i wilgotnego powietrza nie zwiększa swojej masy. Jest to korzystne podczas obudowy konstrukcji dachu, która nie wymaga wówczas dodatkowego wzmocnienia. Do wyboru jest blachodachówka wykonywana z arkuszy przyciętych na wymiar. Alternatywą dla niej jest blachodachówka modułowa.
Jest prostsza do ułożenia, gdyż składa się z pojedynczych gotowych rzędów materiału. Ma dużo mniejszą długość w porównaniu do blachodachówki w arkuszach. Dlatego bardzo często nie ma konieczności wykonywania szczegółowych pomiarów, gdyż wystarczająca jest informacja na temat powierzchni dachu.
Prawda, że blachodachówka wytwarza hałas podczas deszczu, ale wewnątrz domu tego praktycznie nie słychać