Co warto wiedzieć o stawianiu fundamentów?

Podstawą budowy domu jest fundament. Jego wytyczenie stanowi pierwszy etap budowy. Prawidłowe wykonanie posadowienia jest konieczne, aby kontynuować wznoszenie murów.

Najczęściej spotykane typy fundamentów

Fundamenty powstają z takich materiałów jak cegły, beton lub żelbet. Jednocześnie nie każdy wie, że istnieją różne typy konstrukcji, wykorzystywane do stawiania obiektów. Tu wyróżnia się dwa rodzaje fundamentów:

  • bezpośrednie – są to stopy, ławy lub płyty fundamentowe. Stanowią tradycyjne rozwiązanie, najczęściej używane do budowy domów jednorodzinnych. Nazwa tej konstrukcji oznacza, że podbudowa jest płytka – nie sięga głębiej niż 4 m poniżej warstwy gruntu,
  • głębokie – sięgają niżej niż 4 m, w miejscu, gdzie znajdują się warstwy nożne. Do ich stworzenia wykorzystuje się profesjonalne sprzęty budowlane i akcesoria budowlańców, czyli m.in.: pale, słupy czy kolumny.

Najważniejszym celem posadowienia jest przenoszenie obciążeń, jakie generuje budynek, bezpośrednio do gruntu. To dzięki fundamentom obiekty nie zapadają się, a ich masa jest równomiernie rozłożona.

Jaki sprzęt jest niezbędny do założenia fundamentów?

Zakładanie fundamentów jest możliwe dzięki dwóm podstawowym metodom. Rozwiązanie kołkowe polega na zaznaczeniu pewnych punktów za pomocą kołków. Natomiast metoda drutowa wykorzystuje pale, do których przybijane są deski. Ze względu na koszty ta druga jest znacznie bardziej czasochłonna i kosztowna. Do jej wykonania niezbędne są różne sprzęty budowlane i akcesoria budowlańców:

  • deski zwykłe i szalunkowe,
  • drut albo sznur,
  • betoniarka,
  • młotek i łopata,
  • woda, piasek i cement.

Powyższe elementy są niezbędne do przygotowania tak zwanego chudego betonu. W przypadku bardziej zaawansowanych konstrukcji niezbędne są stalowe druty i pręty zbrojeniowe. Do wytyczenia fundamentów przyda się poziomica laserowa, obcęgi do przecinania drutu oraz giętarka.