W budynkach mieszkalnych wskazać można na intensywniejszy ruch ciepła ku górze. Tym samym jego straty są największe w przypadku powierzchni dachu. Niezbędne jest zatem wykonanie izolacji cieplnej, a także zabezpieczenie dachu przed zawilgoceniem. Najczęściej w przypadku domów jednorodzinnych wybierana jest wełna mineralna, którą układa się pomiędzy krokwiami.
Jak skutecznie ocieplić dach Twoje domu?
W tym celu należy także wykonać ustawiony poprzecznie względem krokwi tak zwany ruszt z łat drewnianych lub profili stalowych. Umożliwia to pogrubienie warstwy ocieplenia oraz zmniejszenie wpływu krokwi jako specyficznych mostków termicznych.
Zapewnia to także optymalny rozstaw podpór dla poszczególnych płyt gipsowo-kartonowych oraz innych materiałów, które służą jako wykończenie poddasza. Natomiast jeżeli dach nie został szczelnie odeskowany i pomiędzy izolacją a pokryciem ułożono w folię – wówczas wełna może wypełniać wysokość krokwi oraz dotykać membrany. Z kolei wentylację w takiej sytuacji zapewnia szczelina znajdująca się pod pokryciem. W przypadku poddaszy warto rozważać ocieplenie jedynie części dachu. Zaś w przypadku, kiedy nie ma ścianki kolankowej lub jest bardzo niska najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest wykonanie ocieplonej ścianki, która oddziela najniższą nieużyteczną część na poddaszu.
W takiej sytuacji ociepla się tylko kawałek stropu, ściankę lub tylko górny odcinek krokwi. Zmniejsza się przez to ogrzewaną kubaturę przestrzeni, minimalizując tym samym rachunki za ciepło. Natomiast to rozwiązanie nie sprawdza się w przypadku domów, w których pokoje na poddaszu są bardzo małe oraz ze skosami. Kubatura jest wówczas dużo mniejsza aniżeli w pokojach na niższych kondygnacjach