Uniwersalne systemy mocujące – jak wybrać najlepsze?

W układach wielu instalacji konieczne jest zastosowanie odpowiednio dobranych elementów mocujących. Prawidłowo rozmieszczone punkty podparcia podnoszą stabilność konstrukcji, a tym samym wpływają na bezawaryjność całego systemu oraz bezpieczeństwo jego użytkowania. Przy wyborze mocowań warto postawić na komponenty uniwersalne, które można zastosować w wielu projektach. Nie bez znaczenia pozostaje również ich wysoka jakość.

Prawidłowy dobór i rozmieszczenie

W przypadku montowania rury do stropu lub ściany budynku, konieczne jest zastosowanie mocowań pozwalających na bezproblemowe utrzymanie jej ciężaru. Optymalnym rozwiązaniem będą wówczas odpowiednie obejmy do mocowania rur. Przy ich doborze trzeba uwzględnić nie tylko potencjalne obciążenia układu, ale też charakterystyczną tendencję podtrzymywanych przewodów do wydłużalności wskutek zmian temperatury. Warto pamiętać, że obejmy ze stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych trzeba również prawidłowo rozmieścić. W instalacji za stabilność odpowiadają przede wszystkim stałe punkty podparcia. Obejmy metalowe do rur mogą też ograniczać ich ruch poprzeczny, nie utrudniając zarazem wzdłużnego ruchu przewodów. W ten sposób podnoszą bezpieczeństwo eksploatacji rurociągu w różnych warunkach, nawet przy dynamicznych zmianach obciążeń mechanicznych oraz termicznych.

Optymalne dopasowanie do różnych zastosowań

System mocujący powinien optymalnie spełniać wymagania instalacji, co można łatwo osiągnąć poprzez zastosowanie elementów o uniwersalnej konstrukcji. Pod tym względem na uwagę zasługuje niemal każda obejma stalowa do rur, która jest dostępna w ofercie firmy Sikla. Produkty te sprawdzają się wielu różnych układach. Do praktycznych rozwiązań należą chociażby obejmy do łączenia rur stalowych ze specjalną wkładką, pozwalającą na efektywne eliminowanie drgań i hałasu. Takie komponenty można zastosować do mocowania instalacji, które muszą spełniać wymagania w zakresie izolacyjności akustycznej. Przydatne będą też obejmy do rur z kwasówki lub innych materiałów, powalające na zamontowanie rurociągów na podłogach, ścianach czy sufitach w instalacjach wewnętrznych przemysłowych, sanitarnych czy dla budownictwa ogólnego.

Dodatkowe usprawnienia i funkcjonalności

W wielu zastosowaniach sprawdzają się również uniwersalne obejmy zaciskowe do rur z szybkozłączką, które występują w wariancie jednoczęściowym lub dwuczęściowym. Pierwsze z nich pozwalają na przeprowadzenie szybkiego i łatwego montażu, natomiast drugie dodatkowo posiadają konstrukcję przegubową i umożliwiają mocowanie rur powlekanych czy niepowlekanych. Na uwagę zasługują też modele z nakrętką dwugwintową, za pomocą których da się montować rury przewodzące media o wysokiej temperaturze. Obejmy metalowe do rur mogą również dysponować wklejonym profilem gumowym, co pozwala na wykorzystanie ich w formie łożyska przesuwnego do uzyskania bezszumowego i gładkiego ślizgu. Aby zlikwidować funkcję przesuwu, wystarczy jedynie zdemontować pierścienie przesuwne. Odpowiednie obejmy będą też uniwersalnym rozwiązaniem dla instalacji tryskaczowych oraz wymagających spełnienia odpowiednich warunków statystycznych w budownictwie ogólnym.

Rozwiązania dla specjalnych projektów

Specyficzne wymagania obowiązują w przypadku instalacji chłodzących czy klimatyzacyjnych. W ich przypadku konieczne jest bowiem zapobieganie niekorzystnemu zjawisku, którym jest kondensacja pary wodnej. Obejmy zaciskowe do rur stosowane w takich projektach powinny posiadać odpowiednią izolację, np. w formie wkładki z pianką elastomerową na powierzchniach zewnętrznych styku oraz dodatkowo płaszcz z czarnej folii PVC. Taka konstrukcja gwarantuje wysoką jakość połączenia z izolacją samego rurociągu, efektywnie chroniąc przed tworzeniem się kondensatu. Zaletą tego rozwiązania jest elastyczna konstrukcja przegubów. Z uwagi na wykorzystanie elastomeru, uzyskać można odpowiednie parametry izolacyjne. Zastosowanie pianki wyrównuje ewentualne różnice, co pozwala na użycie obejmy o jednej wielkości do mocowania rur posiadających odmienne średnice.