Grunt czy farba podkładowa – czym się różnią i co wybrać?

Gruntowanie ścian przed malowaniem jest obowiązkowe i wie to każdy fachowiec. Problem pojawia się w sytuacji, gdy trzeba zdecydować, który produkt będzie odpowiedni – grunt czy farba podkładowa? Jeśli zawodowo zajmujesz się wykończeniówką, przeczytaj nasz artykuł i poznaj wszystkie różnice między tymi produktami.

Dylemat przed gruntowaniem ścian

Fachowcy pracujący przy wykończeniu wnętrz sięgają zarówno po grunty, jak i farby podkładowe. Chociaż preparaty te różnią się między sobą, teoretycznie mają wspólny cel. Ich zadaniem jest ograniczenie chłonności podłoża, wyrównanie pokrycia kolorem i zmniejszenie zużycia materiału w czasie malowania farbą nawierzchniową.

Jednak na tym podobieństwa się kończą, a decyzja o wyborze konkretnego produktu nie może być przypadkowa. Jako fachowiec powinieneś wiedzieć, czym się różnią gotowe grunty i farby podkładowe. W tym artykule przeczytasz, jak prawidłowo używać tej chemii budowlanej.

Jak działają preparaty gruntujące?

Preparaty gruntujące bardzo często występują jako grunty polimerowe o konsystencji wody. Nanoszone na ściany, penetrują je i wzmacniają oraz związują luźne i sypkie cząstki. Innymi słowy, działają wewnątrz podłoża. Dzięki temu zmniejsza się chłonność powierzchni i znacznie wzrasta przyczepność.

Jedną z najważniejszych cech chemii gruntującej jest fakt, że świetnie ogranicza ona pylistość tynków i innych elementów podłoża, dlatego nadaje się do przygotowania nowych powierzchni lub do remontu ścian będących w złej kondycji.

Jak działają farby podkładowe?

Farby podkładowe to lateksowe emulsje, przeznaczone do stosowania wewnątrz pomieszczeń. W przeciwieństwie do gruntów nie wnikają w głąb powierzchni, ale działają na zewnątrz, tworząc grubą warstwę. Specjalne dodatki sprawiają, że farba podkładowa niweluje różnice w barwie podłoża, a także poprawia przyczepność farby docelowej. Wyrównuje też chłonność, co pozwala uzyskać większą wydajność w czasie malowania kolorem.

Jedna warstwa farby podkładowej skutecznie maskuje drobne niedoskonałości podłoża i pozwala oszczędzić czas i pieniądze na dalszych etapach prac. Jednak w odróżnieniu od gruntów, farba nie powinna być stosowana na ścianach nowych lub w kiepskim stanie ani na świeżo położonych, pylistych tynkach.

Grunt czy farba podkładowa – co wybrać?

Wybór konkretnego preparatu jest uzależniony od rodzaju i stanu podłoża. Grunty stosuj zawsze, gdy przystępujesz do wykańczania takich podłoży, jak:

  • powierzchnie wymagające wyrównania masą szpachlową,
  • ściany, które są w złej kondycji,
  • nowe ściany i powierzchnie odnawiane, które wymagają wzmocnienia.

Z kolei farby podkładowe możesz stosować, gdy masz do czynienia z podłożami, takimi jak:

  • powierzchnie wymagające zamaskowania niewielkich nierówności,
  • ściany wcześniej malowane, pozostające w dobrej kondycji,
  • ściany pomalowane bardzo kontrastującym odcieniem.

Jaki grunt lub farbę podkładową wybrać?

Przy wyborze chemii budowlanej głównym kryterium powinna być jakość produktu. Odpowiednie przygotowanie podłoża do malowania pozwoli Ci efektywnie zrealizować zlecenie i zadowolić klienta. W ofercie marki Dulux Professional znajdziesz wydajne grunty i podkłady do ścian, produkowane z myślą o fachowcach, którzy potrzebują sprawdzonych rozwiązań. Występują w różnych odmianach, więc z łatwością dobierzesz preparat do rodzaju podłoża oraz zakresu planowanych prac.

Każdy z produktów marki Dulux Professional łatwo się aplikuje i doskonale rozprowadza. Pamiętaj, że w przypadku gruntów zwykle wystarczy pokrycie podłoża jedną warstwą. Nałożenie zbyt wielu warstw może prowadzić do powstania niekorzystnego zjawiska, tzw. szkliwienia się powierzchni, którą trudno później wykończyć. Zapobiegaj występowaniu takich sytuacji, zawsze stosując się do zaleceń producenta, które znajdziesz w karcie technicznej produktu.

Znajomość różnic między preparatami gruntującymi, a farbami podkładowymi jest ważna dla każdego fachowca. W czasie realizacji kolejnego zlecenia dobierz chemię budowlaną zgodnie z naszymi podpowiedziami i działaj jak profesjonalista!