Jaki klimatyzator wybrać? Poradnik zakupowy,

Czym jest klimatyzator?

Klimatyzacja wielkimi krokami weszła do naszego życia – w samochodach i biurach stała się już prawie standardem.

Na początku warto wyjaśnić, czym jest klimatyzator. Jest to profesjonalne urządzenie, którego wydajność systemów chłodzących jest utrzymana na wysokim poziomie. Jego zadaniem jest ochładzanie pomieszczeń.

Z czego składa się klimatyzator?

Klimatyzator składa się z czterech elementów:

  • parownik – wewnątrz pomieszczenia, odbiera ciepło,
  • skraplacz – na zewnątrz pomieszczenia, oddaje odebrane ciepło,
  • sprężarka,
  • zawór rozprężny – zmniejsza ciśnienie czynnika chłodniczego.

Podstawowe parametry klimatyzatora to…

Jeśli chodzi o podstawowe parametry klimatyzatora, są nimi:

  • moc chłodnicza – musi być ona bezpośrednio dopasowana do wielkości oraz rodzaju pomieszczenia,
  • czynnik chemiczny – spośród R407C i R410A ten drugi jest bardziej przyjazny środowisku i wydajniejszy,
  • poziom hałasu – nie powinien przekraczać 40 dB,
  • klasa energetyczna – im wyższa, tym klimatyzator zużywa mniej prądu.

Jak działa klimatyzator?

Znajdujące się w pomieszczeniu ciepło jest zasysane przez parownik, a następnie kieruje się do sprężarki, gdzie podnoszone jest ciśnienie oraz temperatura. Jest to konieczne, aby skraplacz mógł oddać pobrane ciepło. Schłodzone powietrze przedostaje się do zaworu rozprężnego, gdzie dochodzi do gwałtownego obniżenia temperatury. Następnie wychodzi do pomieszczenia za pomocą parownika. Ogrzewa się i krąg ochładzania zaczyna się ponownie. Od tego jak mocno będzie schłodzone powietrze zależy jaką temperaturę wybierzemy. W zależności od modelu w okresie jesienno-zimowym możemy w ten sposób również ocieplać pomieszczenie.

Który klimatyzator wybrać?

Na szczególną uwagę zasługuje prezentowany klimatyzator przenośny Master AC 24. Dzięki niezwykle wysokiemu przepływowi powietrza na poziomie nawet 2180 m³/h, doskonale sprawdzi się w przypadku wyjątkowo dużych powierzchni. Charakteryzuje go możliwość pracy w temperaturze otoczenia do 55 stopni Celsjusza. Skutecznie chłodzi powietrze, nie generując przy tym zapachów. Zaletą jest to, że nie emituje spalin.

Kolejnym polecanym produktem jest klimatyzator Master ACD 137. Jest to profesjonalne i uniwersalne urządzenie o dwóch niezwykle przydatnych funkcjach – osuszania powietrza oraz regulowania temperatury w danej przestrzeni. Może pracować wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia.

Czy warto wybrać klimatyzator?

Największą zaletą i głównym celem stosowania klimatyzacji jest łatwość użytkowania oraz komfort termiczny. Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne jonizują oraz oczyszczają powietrze, usuwając z niego drobnoustroje i alergeny. Niektóre modele klimatyzatorów umożliwiają szybkie i efektywne dogrzanie pomieszczenia.

W naszym sklepie Norwit znajdziesz wiele modeli klimatyzatorów, odznaczających się najwyższą jakością, prostą obsługą oraz komfortem pracy. Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji, zachęcamy do kontaktu, chętnie pomożemy!